czwartek, 30 kwietnia 2015

Szklarnia vs Słońce

dieta
Jak rozpoznać, że jedno warzywo było hodowane w szklarni, a inne pod prawdziwym słoneczkiem? Możemy po prostu dowiedzieć się kiedy jest sezon na daną rzecz. Jeśli jeszcze nie rośnie na dworze, wówczas możemy z 99% skutecznością stwierdzić, że to szklarniowa uprawa. 

Rzodkiewka - jest jednym z najszybciej dostępnych wiosennych warzyw. Może znieść spore wahania temperatury, dlatego sieje się ją już na początku marca. Nowalijka rośnie szybko, po 30 dniach od zasiania gotowe są już zbiory. 

Sałata - sadzi się ją od kwietnia aż do września. Okres wzrostu to dwa miesiące. Możemy więc założyć, że pierwsza sałata ze zbiorów z pola trafi do sklepów w okolicach czerwca. 

Pomidory i ogórki - sezon na nie zaczyna się dopiero w okolicach czerwca. Także jeśli w kwietniu/maju widzisz je w sklepach, oznacza to, że pochodzą ze szklarni. Słoneczka niestety nie widziały. Warto pamiętać, że takie warzywa mają mniejszą ilość składników odżywczych.

Cebula dymka - tutaj również nie możemy liczyć na naturalną uprawę, gdyż wysyp dymki w sklepach na wiosnę nie jest niestety powodowany zmianą pory roku. Cebula dymka zbierana z pola jest dopiero w lipcu. Także ta nowalijka również jest szklarniowa.

2 komentarze:

  1. Ja do uprawy w ogródku szczególnie polecam dynię, która w tamtym roku niespodziewanie wyrosła mi za domem, co prawda jeszcze daleko do sezonu na nią, ale warto o niej wspomnieć ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi jest obojętnie czy jest ze szklarni, czy nie. Ważne aby było użyte przy produkcji jak najmniej chemii.
    Pozdrawiam,
    http://fit-healthylife.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń